Farklı sıcaklık dayanımına sahip bujilerin motor içerisindeki ısı iletimi

Bujiler

 Bujiler hakkında temel bilgiler 
 Sıcaklık davranışı 
    En iyi sıcaklık aralığı
    Isı değeri
    Isı iletimi ve ısı akışı 
 NGK kodunu nasıl çözersiniz 
 Montaj ipuçları 
 Teşhis

Sıcaklık Davranışı

Çağdaş bir buji farklı motor tasarımlarının ve sürüş koşullarının her birine adapte edilmiş olmak zorundadır. Dolayısıyla, tüm motorlarda problemsiz çalışan bir buji olamaz. Motorlarda oluşan sıcaklıklar farklı olduğundan, farklı ısı değerlerine sahip bujilere ihtiyaç vardır. Bu ısı değeri ısı değeri kodu ile ifade edilir. Bu ısı değerleri, elektrotlar ve izolatör üzerinde ölçülen, motor yüküne karşılık gelene bir ortalama sıcaklığı yansıtır.

 

En iyi sıcaklık aralığı

Bujiler en iyi şekilde çalışabilmek için özel bir sıcaklık aralığına ihtiyaç duyarlar. Bu sıcaklık aralığının alt sınırı 450 °C buji sıcaklığı düzeyindedir, yani kendi kendini temizleme sıcaklığıdır. Bu sıcaklık eşiğinden itibaren, birikmiş kurum parçacıkları izolatör ucunda yakılarak ortadan kaldırılır.

Çalışma sıcaklığı uzun süreli olarak bunun altında kalırsa, elektriksel iletken kurum parçacıkları birikebilir, hatta sonunda ateşleme gerilimi kıvılcım oluşturmak yerine kurum tabakası üzerinden araç topraklamasına akabilir.

850 °C buji sıcaklığından itibaren izolatör o kadar çok ısınır ki, yüzeyinde kızdırma ateşlemeleri adı verilen kontrolsüz ateşlemeler meydana gelebilir. Bu tür kontrolsüz anormal yanmalar, motorda hasarlara neden olabilir.


Bujiler en iyi şekilde çalışabilmek için özel bir sıcaklık aralığına ihtiyaç duyarlar.

 

Isı değeri

Isı değeri motordan motora büyük farklılıklar gösterir. Örneğin turboşarjlı motorlar şarjsız motorlardan çok daha sıcak çalışır.

Bu yüzden her motor için, silindir kapağına kesin olarak tanımlanmış bir miktar ısıyı verebilen ve en iyi sıcaklık aralığının korunmasını sağlayan bir buji vardır.

Bir bujinin sıcaklık dayanımı konusunda ısı değeri bilgi verir. NGK bujileri için, ısı değeri kodu ne kadar yüksekse, sıcaklık dayanımının o kadar yüksek olduğu kuralı geçerlidir.

Isı değeri kodu NGK bujilerinin tip tanımı içerisinde yer alır.


Bir bujinin sıcaklık dayanımı konusunda ısı değeri bilgi verir.

 

Isı iletimi ve ısı akışı

Isı iletiminin yaklaşık %60'ı buji gövdesi ve vida dişleri üzerinden gerçekleşir. Isının yüzde 40'ından biraz daha azını sızdırmazlık halkası silindir kapağına aktarır.
Farklı sıcaklık dayanımına sahip bujilerin motor içerisindeki ısı iletimi

Isı iletiminin yaklaşık %60'ı buji gövdesi ve vida dişleri üzerinden gerçekleşir. Isının %40'ından biraz daha azını sızdırmazlık halkası silindir kapağına aktarır. %100 ile aradaki küçük fark ise orta elektrot üzerinden iletilir.

İzolatör yanma odasındaki harareti alır ve onu bujinin içine taşır. Gövde ile temas içerisinde olduğu her yerde, ısı aktarılır.

Dolayısıyla bu temas yüzeyleri büyütülerek ya da küçültülerek, bujinin gövde üzerinden uzaklaştıracağı ısının daha fazla ya da daha az olması sağlanabilir.

Daha yüksek sıcaklık dayanımına sahip bujilerde temas yüzeyi daha büyüktür. Daha düşük sıcaklık dayanımına sahip bujilerde bu yüzey daha küçüktür.