Saat 16:00 a kadar verilen siparişler aynı gün kargoya verilir!

 

Kargolama ve Teslimat

SATIN ALDIĞIM ÜRÜN NE ZAMAN KARGOYA VERİLECEK?

Alışveriş esnasında belirtilen "1-3 iş günü" gibi ibareler, kargo firmasının ürünü teslim etme süreleri olup, bizim kargoya verdiğimiz günden itibaren geçerli olan tahmini ortalama teslim sürelerdir.

İklim koşulları, kargo firmasıyla ilgili olağanüstü durumlar ve tüketicinin adres bilgilerinin yetersiz olması durumunda teslimat süresi uzayabilir.

İKİ FARKLI TARİHTE ALDIĞIM ÜRÜNÜ TEK KARGO OLARAK GÖNDERMENİZ MÜMKÜN MÜDÜR?

İki farklı tarihte satın aldığınız ürünleri tek kargoda birleştirme uygulaması genel bir uygulama olmayıp, mümkün olabilen ürünlerde mutlaka üyelerimize bilgi verilmektedir. Kargo bekletme ve/veya birleştirme uygulaması size en uygun kargo fiyatı anlaşması ile ve en düşük genel giderlerle (personel ve depolama) en uygun fiyatla ürünler sunulabilmesi ilkesine ilave yükler getirebildiğinden ancak çok özel ürün koşullarında mümkün olabilmekte ve bununla ilgili bilgiler tüm üyelerimize duyurulmaktadır.

Bu çok özel koşullar dışında kargo birleştirme uygulaması maalesef mümkün olmamaktadır.

ÜRÜNÜM HANGİ KARGO FİRMASI İLE GÖNDERİLECEK?

Satın almış olduğunuz ürünler anlaşmalı olduğumuz YURTİÇİ KARGO ile gönderilmektedir.

KARGO ÜCRETLERİNİZ NEDİR?

Alışverişlerinizde kargo ücreti 8.20 TL olarak sabitlenmiştir. Fakat ürün boyutuna ve ağırlığına göre farklılık gösterebilmektedir.

AYNI ÜRÜNDEN BİR TANEDE, BİRDEN FAZLADA ALSAM KARGO ÜCRETİ AYNI MI?

Her ürünün "Ürün Bilgisi" bölümünde tek seferde alınabilecek maksimum ürün adedi belirtilmektedir.  Aynı üründen bir tanede alsanız, belirtilen maksimum adet kadar da alsanız, tek kargo ücreti ödersiniz.

ÜRÜNLER İÇİN KARGO ÜCRETLERİ NEDEN FARKLILIK GÖSTERMEKTEDİR?

Kargo ücretleri, ürün özelliklerinden boyutlarına, ağırlıklarından satış politikaları gibi etkenlere bağlı olarak üründen ürüne değişiklik gösterebilmektedir.

SİPARİŞİNİZ PAKETLENİYOR NE DEMEK?

Sitemize üyelik girişi yaptıktan sonra sipariş detaylarınızda ve size onay maili geldikten sonra göreceğiniz "Sipariş geçmişim" bölümünde listelenen ürünlerde Sipariş Durumu alanında bulunan "Kargo Hazırlanıyor" yazısı, ürünün henüz kargoya verilmediğini, kargoya verileceği günü yada kargo firması tarafından alınması bekleniyor anlamına gelmektedir.

KARGOMUN NEREDE OLDUĞUNU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Kargonuzun, nerede olduğunu öğrenmek için, siparişinizin kargoya verildiği bilgisini içeren e-postadaki yada sitemize üyelik girişi yaptıktan sonra hesap menünüzde göreceğiniz "Sipariş geçmişim" bölümünde listelenen ürünlerde bulunan "Kargom Nerede?" linkinini kullanabilirsiniz. Bu linkin aktif olması kimi zaman kargo firmasının verileri kendi veritabanına yüklemesine bağlı olarak 2-5 saati bulabilmektedir.

ÜRÜNÜM, KARGOYA VERİLDİKTEN KAÇ GÜN SONRA BANA ULAŞIR?

Siparişiniz normal şartlarda kargoya verildikten sonra "1-3 iş günü" içerisinde size ulaşacaktır. Oluşabilecek iç aksaklıklar tarafinıza mutlaka e-mail yolu ile bildirilecektir. Yaşanmasını hiç istemediğimiz bu tür aksaklıklar için şimdiden özür dileriz.  

Teslimat süreleri gideceği bölgeye ve kargo firmasına göre değişiklik göstermekle beraber Ege Bölgesi için 1-3 iş günü, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi için ise 1-5 iş günü sürebilmektedir. 

Nüfusu 25.000 altında ve/veya YURTİÇİ KARGO şubesi bulunmayan kimi ilçe, kasaba ve köylere haftanın belirli günleri teslimat yapılıyor olabileceğinden, bu yerlere teslimat sürelerinde gecikmeler yaşanabilmektedir.

KKTC YE GÖNDERİ YAPIYOR MUSUNUZ?

Hayır, KKTC'ye şimdilik gönderi yapamıyoruz.

YURTDIŞINA GÖNDERİ YAPIYOR MUSUNUZ?

Hayır. Şu aşamada sadece Türkiye sınırları içerisine gönderi yapmaktayız.

ÜRÜNLERİ GELİP ALABİLİR MİYİM?

Evet. Web sitemizde görmüş olduğunuz ürünlerin tümünü ofisimizden alabilirsiniz.

KARGO GELMİŞ, ANCAK ADRESİMDE KİMSEYİ BULAMAMIŞ. NE YAPMALIYIM?

Kargo firması ile yapmış olduğumuz anlaşma neticesinde, kargonuzun tesliminin yapılabilmesi için adresinize farklı zamanlarda olmak üzere 2 uğrama yapılacaktır. İki uğrama neticesinde de size ulaşamadıkları takdirde, ek ücrete tabi 3. uğrama için sizinle irtibata geçeceklerdir.

HENÜZ KARGOYA VERİLMEMİŞ OLAN ALIŞVERİŞİMDEKİ ADRESİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM?

Sitemizden yapmış olduğunuz alışverişlerinizde belirtmiş olduğunuz teslimat ve fatura adreslerini, ürün hazırlanma sürecine girmeden değiştirebilirsiniz. 

Değişiklik yapmak için, sitemize üyelik girişi yaptıktan sonra üst menüde bulunan "Hesabım" bölümüne giriş yapıp, değişiklik yapmak istediğiniz siparişinizin detayına girmeniz gerekmektedir.


HENÜZ KARGOYA VERİLMEMİŞ OLAN ALIŞVERİŞİMDEKİ ADRESİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM?

Sitemizden yapmış olduğunuz alışverişlerinizde belirtmiş olduğunuz teslimat ve fatura adreslerini, ürün hazırlanma sürecine girmeden değiştirebilirsiniz. 

ADRESTE BULUNAMADIĞIM İÇİN, KARGOM GERİ İADE EDİLMİŞ.NE YAPMALIYIM?

Adreste bulunamamanızdan dolayı iade edilen kargonuz hakkında, iletişim sayfası aracılığı bize bilgi vermeniz durumunda, kargonuz yeniden adresinize yönlendirilmektedir.

FATURAM SİPARİŞİMLE BİRLİKTE TESLİM EDİLMEDİ.NE YAPMALIYIM?

Sevkiyatı yapılan siparişlerin tamamı, faturalı bir şekilde kargo firmasına teslim edilmektedir. Hiçbir şekilde faturasız kargo çıkışı yapılmamaktadır. 

Faturanız, ürününüzün yer aldığı kolinin dış bölümünde bulunan şeffaf plastik bir cep poşeti içinde yada ürün kargo poşeti ile gönderilmişse, bu kargo poşetinin içinde size ulaştırılmaktadır.  

Herhangi bir nedenden dolayı fatura size teslim edilmez ise, iletişim sayfası aracılığı ile talep etmeniz durumunda, aslı gibidir kaşeli bir kopyası en kısa sürede adresinize gönderilecektir.

GÖNDERİLERİMİN FARKLI BİR KARGO FİRMASI İLE YAPILMASINI İSTİYORUM.

Ek mesajlar bölümünde belirtmeniz halinde ve şirketimizin bulunduğu ilde istemiş olduğunuz kargo firmasının şubesi mevcut ise isteğiniz yerine getirilecektir.

KARGOMU ŞUBEDEN KENDİM GİDİP TESLİM ALMAK İSTİYORUM. MÜNKÜN MÜDÜR?

Evet mümkündür. Ancak herhangi bir aksilik yaşamamak için, şubeye gitmeden önce irtibata geçmenizi ve şubeden teslim almak istediğinizi belirtmenizi önermekteyiz. Aksi halde siz şubede iken, ürün size teslim edilmek üzere teslimata çıkarılmış olabilir.

SİPARİŞİME AİT KARGO TELİMATI HALA YAPILMADI. SORUN NE OLABİLİR?

Kargolarınızın nerede olduğunu hakkında detaylı bilgiye istediğiniz her zaman kargo firmasına ait olan telefonlardan ulaşabilirsiniz. 

Bilgilerde bir anormallik yada hata olduğunu düşünüyorsanız iletişim sayfası aracılığı ile bize bilgi vermenizi rica edeceğiz.

HAFTASONU ÇALIŞMIYORUM. KARGOMU ALAMAYACAĞIM. NE YAPMALIYIM?

Kargo firmaları, genellikle bulundukları bölgede firmaların hafta sonu çalışıp çalışmadığı konusunda bilgi sahibidir ve hafta sonu çalışmayan firmalara genelde teslimata gitmezler. Ancak çalışmadığınız halde size teslimata gelip bulamadıkları takdirde, takip eden ilk işi günü ikinci uğrama yapacaklardır.

Ürünlerin tedarik olanağında sorun bulunmadıkça normal şartlarda teslim süresi 3 gündür. 1